Anoreksiya


Çocuklarda yeme bozuklukları, ergenlik dönemlerinde karşı karşıya kalınan durumlardan biridir. Yeme bozuklukları, ileriki seviyede anoreksiya nervozaya dönüşebilir. Anoreksiya nervoza, kişinin kilo almaya karşı duyduğu korku ve vücuduna yönelik aşırı hassasiyet, kilo almayı engellemek için çeşitli davranışların gerçekleşmesine neden olur.
Anoreksiya nervoza hastalığına yakalanan çocuklarda kilo almayı engelleyici davranışlar göze çarpar. Çocuklar bu süreçte aşırı egzersiz yaparak kilo kaybetmeye, yemekten bir süre sonra kusarak kilo almayı engellemeye çalışır. Düşük kalori almak çocuğun gelişimini engeller ve vücut gelişmeyi durdurur. En büyük korkusu kilo almak olan bu çocukların, sürekli kusma girişiminde bulunduğu için tükürük bezlerinde şişmeler meydana gelir. Yanakları şişen çocuklar, kendilerini şişman zannederek kilo vermek için çabalarını sürdürür.


Anoreksiya nervozaya yakalanan çocukların büyük çoğunluğunun, geçmiş dönemde normalin üstünde kiloya sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çocuklar çevresindeki kişiler tarafından dalga konusu olmuş ve bir süre sonra diyet programına başlamıştır. Anoreksiya nervoza hastalığına yakalanma evresi ise, çocuğun kilo vermeye başlayıp sonra bu duruma bağımlı olmasıyla gerçekleşir. Vücudundaki değişimden memnun olan çocuk, kilo verme isteğini bırakamaz.


KIZ ÇOCUKLAR, ERKEK ÇOCUKLARA GÖRE HASTALIĞA DAHA FAZLA YAKALANIYOR

Anoreksiya nervoza hastalığına yakalanan çocuklarda, kız çocuklarının erkek çocuklara göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Kız çocuklarının yeme bozukluğu ve anoreksiya nervozaya yakalanmalarının sebepleri arasında, çevresel faktörler, moda dergilerindeki fit vücutlu kişilere özenme, annelerin kızların sağlık durumuyla ilgili uyarıları ve buna benzer etkenler gösterilebilir.
Yeme bozukluğu ve anoreksiya nervoza hastalığına yakalanan kişilerin, çocuklarının da bu hastalığa yakalanma ihtimalinin, diğer çocuklara göre yüzde 10 daha fazla olduğu saptanmıştır. Daha önce bu hastalığa yakalanan kadın bireylerin, anoreksiya nervozaya yakalanan çocuğundan önceki doğumunun düşük olarak gerçekleşme ihtimalinin de fazla olduğu kayıtlara geçmiştir.


ÇOCUKLARDA YEME BOZUKLUĞU TEDAVİSİ


Yeme bozukluğuna sahip olan çocuklar, genel olarak tedaviyi reddetme eğilimindedir. Hastalığın tanısı için gerçekleştirilen çalışmalarda, rahatsızlıklarını gizlemeye çalışarak çevresindeki kişileri iyi olduğuna ikna etmeye çalışırlar.
Yeme bozukluğu tanısı, psikiyatristler, psikologlar, hemşireler, diyetisyenler ve hekimler tarafından konulabilir.
Yeme bozukluklarının tedavisinde en önemli kriter, çocuğun kilo almasını engelleyen korkunun yok edilmesidir. Bu durumun çözülmesinin ardından çeşitli diyetlerle çocuğun olması gereken kilosuna yeniden kavuşması, yemek yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve terapiler gerçekleştirilir. 
Çocuklarda yeme bozukluğunun tedavisinde aile de önem taşır. Ailenin bu süreçte çocuğa destek olması ve çocuğu tedavi esnasında çocuğu rencide etmemesi gerekir. Anoreksiya nervoza rahatsızlığının tedavisi 3 aydan 2 yıla kadar sürebilir. Bu nedenle ailenin sabırlı olması, çocuğun tedavisi için en önemli faktörlerden biridir.

RANDEVU

Bilimsel test, program ve uygulama eğitimleriyle çocuklarımızın zihin gelişimlerini maksimum düzeye ulaştırmak ve topluma sağlıklı bireyler kazandırmak, onların sosyal ve öğrenim hayatlarında başarılı olabilmelerini sağlamaktır.

RANDEVU