Çocuklarda Dürtü Kontrol Bozukluğu


Dürtü; yetişkinlerde ve çocuklarda dış etmenlerden etkilenerek, duygu ve hislerle gerekli olduğunu düşündüğü eylemleri yaptıran güce denir. Dürtüler; acıkma, uyuma, hırsızlık veya koruma gibi iyi ve kötü anlamda birçok hissi kapsamaktadır. Kişinin gün ortasında birini aramak istemesi veya buzdolabına gidip bir şeyler yemek istemesi dürtü ile ilgilidir. Akla her gelen dürtü gerçekleştirilmez. Fakat dürtü kontrol bozukluğu yaşayan kişiler, irade ve sabırları olmadığı için kolayca dürtülerine yenik düşüp iyi veya kötü her isteği gerçekleştirirler. Bu durum hem kendilerine hem de diğer insanlara zaman zaman zarar verir.

 

Dürtü kontrolsüzlüğü her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuk yaşlarda bile görünen bu hastalık çevresel sebepler, hormonlar ve genetik etkenler sayesinde oluşabilir. Öfke kontrolsüzlükleri, öldürme, hırsızlık yapma, yangın çıkarmaya iten dürtü yaşayan çocuklar için tedavi süreci önem taşır. Bu çocuklar, uzman psikologlar ve pedagoglar tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Dürtü kontrolsüzlüğü yaşayan çocuğa ne tür tedavi uygulanacağı, yapılacak olan muayene sonrası belirlenir. Kontrolsüzlüğün hangi derece olduğu, çocuğun yaşı ve çevresi ve buna benzer etkenler, tedavi yöntemini belirler. Tedaviler psikoterapi yöntemi ya da ilaçla yapılabilir.

 

Tedavi sürecinin düzenli ve kontrollü yapılması tedavinin başarılı olması için önem taşır. Tedavilerde dürtüler geldiğinde nasıl başa çıkılacağı, çocuğa dürtülerinin tetikleyebileceği şeylere yavaş yavaş tolerans geliştirmesi öğretilir. İlaçlı tedavi yöntemleri, genellikle depresyonla birlikte dürtü kontrol sorunu yaşayan kişilerde uygulanır. Tedaviye sürecine başlayan hastaların kimi zaman dürtülerini kontrol edemez gibi görünebilir fakat bu yöntemler ile dürtüler tedavi edilebilir. Yapılan bu tedavi sürecinde çocuğun ilerleme kaydedip kaydetmediğine bakılarak ona göre tedavinin yolu çizilir. Çocuklara yapılan tedaviler yetişkinlere göre daha hızlı sonuç aldığı gözlenmektedir.

 

Çocuklarda dürtü kontrol bozukluğunun en yaygın görünen rahatsızlık türleri şu şekildedir:

  • Kleptomani (Çalma) Rahatsızlığı
  • Pironomi (Yangın Çıkarma) Rahatsızlığı
  • Trikotillomani (Saç Koparma) Rahatsızlığı
  • Öfke Kontrol Bozukluğu
  • Kleptomani ( Çalma )

 

Kleptomani rahatsızlığı, kişinin ihtiyacı olmadığı halde dürtüleri sonucu herhangi bir eşyayı veya parayı çalmaya teşvik eden hastalıktır. Çalınan eşyanın maddi değerinin olup olmaması önemli değildir, dürtüler sadece o eşyayı elde etmesini ister. Kişi çalma esnasında yaşadığı gerginlikten haz duyup rahatlamaktadır. Kleptomani rahatsızlığı en yaygın kadınlarda görülmektedir. Hastalığı tedavi etmek için; hastanı kleptomani derecesine, yaşına ve çevresine verdiği zarara bağlı olarak ilaç ve psikoterapi yapılır.

 

Çocuklarda Dürtü Kontrol Bozukluğu

 

Pironomi (Yangın Çıkarma) Rahatsızlığı

Pironomi rahatsızlığı yangın çıkarma hastalığıdır. Pironomi olan hasta dürtüleri sonucunda bilinçli bir şekilde yangın çıkarır. Yangından önce hazırlık yapar, yangını çıkardıktan sonra zevk alırlar. Bu rahatsızlık erkeklerde daha sık görülmektedir. Tedavi yöntemleri arasında psikoterapi ve davranışçı yöntemler vardır.

 

Trikotillimani (Saç Koparma) Rahatsızlığı

Trikotillimani, 4-10 yaşlarında başlayan ve çocukların strese bağlı olarak saç, kaş ve kirpiklerini koparmasına neden olan hastalıktır. Trikotillimani hastalığı yaşayan çocuklarda saç kayıpları olur. Bu saç kayıplarının %95'i, geceleri gelen dürtü sonucu saçlarını yolması ile oluşur. Çocuklardaki saç koparma hastalığı ile birlikte tırnak yeme, arkadaş ilişkilerindeki sorunlar gibi şeyler de yaşayabilirler. Trikotillimani hastalığının başlıca sebepleri arasında yoğun stres, ebeveynleri ile arasının bozuk olması ve okulda yaşadığı problemler gösterilebilir. Tedavi yöntemi olarak psikoterapi yeterlidir. Ek ilaç tedavisine ihtiyaç yoktur.

 

Öfke Kontrol Bozukluğu

Öfke kontrol bozukluğu genellikle çocukluktan başlayan da bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde yaşadığı olaylar sonucunda öfkesini kontrol edememeye başlayıp hastalık haline dönebilir. Öfkesini kontrol edemeyen kişi tepki gösterdiği olaya haddinden çok öfkelenerek bağırır, çevresindeki eşyalara zarar verir. Öfke kontrolünü sağlayamayan çocuklar, genellikle çeşitli olaylara maruz kalmış, okulda dışlanıp lakap takılan, ailesi ve çevresi tarafından sevilmediğinin düşünen çocuklarda görülür. Öfke kontrolü yaşayan insanların seratonin yani mutluluk hormonunu salgılamadığı gözlemlenmiştir. Bu problemi yaşayan kişilerde ruhsal bozukluklar, kalp hastalıkları veya tansiyon hastalığı gibi rahatsızlıklar da oluşmaktadır. Tedavilerde; öfke kontrol terapileri veya EMDR yöntemi kullanılmaktadır.

 

RANDEVU

Bilimsel test, program ve uygulama eğitimleriyle çocuklarımızın zihin gelişimlerini maksimum düzeye ulaştırmak ve topluma sağlıklı bireyler kazandırmak, onların sosyal ve öğrenim hayatlarında başarılı olabilmelerini sağlamaktır.

RANDEVU